David Ferrer a câștigat un Grand Slam?

Cuprins:

David Ferrer Ern este un fost jucător profesionist de tenis spaniol. De trei ori campion al Cupei Davis cu Spania, Ferrer a câștigat turnee la toate nivelurile, cu excepția unui Grand Slam, și are în prezent al șaptelea cel mai mare câștig în carieră din toate timpurile în rândul jucătorilor de tenis de sex masculin.

A câștigat vreun tenismen grec un Grand Slam?

Stefanos Tsitsipas (greacă: Στέφανος Τσιτσιπάς, pronunțat [ˈstefanos t͡sit͡siˈpas]; născut la 12 august 1998) este un tenismen profesionist grec. … El a devenit, de asemenea, al treilea jucător grec și primul bărbat grec în Era Open, care a câștigat un titlu de Grand Slam pentru juniori, cu o victorie la evenimentul de dublu pentru băieți de la Wimbledon din 2016.

Cine a câștigat cele mai multe titluri de Grand Slam vreodată?

Jucătorul legendar de tenis elvețian Roger Federer se află în fruntea listei celor mai multe titluri de tenis de Grand Slam câștigate din toate timpurile de jucători profesioniști de tenis masculin.

Ce s-a întâmplat cu David Ferrer?

Ferrer s-a retras în 2019, cu ultimul său meci o înfrângere cu Zverev la Madrid. El urmează să lucreze ca director al Barcelona Open în acest an.

Care jucător de tenis spaniol a câștigat de două ori Wimbledon?

Acesta a fost al șaptelea titlu din carieră și primul pe iarbă. Cu această victorie, a devenit al doilea spaniol (după Nadal) care a câștigat un turneu pe iarbă, după o secetă de 36 de ani. La Wimbledon, Ferrer a fost clasat pe locul cinci.